מדוע זנות אינה ככל עבודה אחרת?

במשפט אחד: כי אין דרך ליצור מצב שבו אישה מקיימת יחסי מין עם אנשים שהיא לא בחרה ובעיתוי שהיא לא בחרה מבלי שיהיה בכך אלמנט של כפייה או רתיעה.

בדיונים ברשת נעשו ניסיונות רבים להסביר, מה הופך את הזנות לפרקטיקה שמרסקת את רוב הנשים העוסקות בה. היו שם בין היתר טענות תמוהות, כמו "לכן, לפמיניסטיות, יש בעיה אידיאולוגית עם כל הקשר הזה בין מין לכסף".

זו כמובן אינה הסיבה. מה שגורם לנשים בזנות לסבול מ"יחסי המין" שהן מקיימות אינו סחר החליפין עצמו ("מין" תמורת כסף). גם סחר החליפין יכול להיות לא נעים, אבל לא באותה מידה ולא לכולן. אם מחר אישה ובן זוגה שאוהבים זה את זו ונמשכים זה לזו יחליטו שהסקס מתקיים רק כשבא לה ורק בעבור 500 ₪ שהוא משלם לה, זה לא בהכרח יפגע בה או ישאיר בה צלקות. לכל היותר, תהיה שם מערכת יחסים בעייתית.

הגורם העיקרי שפוגע כל כך בנשים בזנות הוא הדרישה לקיים יחסי מין עם הגברים שהן לא נמשכות אליהם. אני לא יודעת להסביר רציונלית מדוע יחסי מין ללא משיכה מינית כל כך הרסניים, הרבה מעבר לכל דבר אחר שאנו עושות בלי חשק. אין לי מושג מדוע מזכירה שנדרשת לבצע עבודת ניירת שלא כלולה בהגדרת תפקידה לרוב רק תתעצבן, אבל מזכירה שנכפים עליה יחסי מין עם הבוס תסבול מטראומה. אין לי מושג מדוע אדם שדרך לנו על הרגל באוטובוס יישכח תוך 10 דקות, אבל אדם שדחף לנו אצבע לתחת באוטובוס לא יישכח לעולם. אבל גם בלי ההסבר, אפשר לסכם שכולנו מבינות את העניין אינטואיטיבית.

לא מבינות?

כנסו לסופרמרקט בשעת לחץ. נניח ויש בו 50 גברים. כלפי כמה מהם אתן מרגישות משיכה מיידית ברמה שהייתן יכולות להיכנס אתם למיטה ברגע זה? אישה ממוצעת תמצא אחד כזה, אישה מינית בצורה יוצאת דופן תמצא שלושה או אפילו חמישה. זה אף פעם לא יהיו 50 מתוך 50, וגם לא 25 מתוך חמישים. ומה יקרה אם תידרשו לשכב עם כל החמישים (לא מיד, בזמנכן הפנוי)? תסתכלו עליהם, דמיינו אותם עירומים, דמיינו את אצבעותיהם בתוך האיברים האינטימיים שלכן, תריחו את הזיעה של אתמול. מתחילות להרגיש את הגועל?

אם תקבלו סכום כסף בתום המשימה – הגועל יפחת? כנראה שלא, פשוט יהיה לכן כסף עם גועל.

זה מה שמרגישות הזונות במציאות. חלק מדחיקות, אבל זה עדיין שם. ההבדל בין זונה "יוקרתית" לבין אחת בלתי יוקרתית (חוץ מהעובדה שרוב הבלתי יוקרתיות הן היוקרתיות לשעבר) הוא, שהראשונה תשכב עם כולם תוך חודש, והשנייה תוך יומיים. אני מתארת לעצמי שזה משנה את עוצמת הנזק, אבל זה הבדל של מידה ולא של מהות.

תמיד יש את אלה שמתעקשות ש"להן זה לא מתאים, אבל לנשים אחרות זה סבבה לגמרי". קוראים לזה דה הומניזציה. משמעות המשפט היא, שזונה היא אדם שעשוי מחומר אחר. מי שאומרת אותו, רומזת בעצם שהיא – אישה סבירה. לא מסוגלות לשכב עם כל הגברים הזרים (חלקים דוחים, מסריחים, גסים, סתם לא מושכים), אבל הזונה בנויה אחרת. אז צאו מזה, אין חומר אנושי שונה שנברא לעבוד בזנות. מדובר בנשים רגילות לגמרי שהנסיבות או צירופי מקרים אומללים ניתבו לשם.

אודות המחבר

השארת תגובה