האם מעכשיו חשפנות היא זנות? בדקתי בשבילכם

ביום רביעי 29.8.2018, פורסם כי בעקבות ההנחיה החדשה של הפרקליטות יוגדר "לאפדאנס" המבוצע במועדוני החשפנות כסוג של זנות. המשטרה הפיצה לבעלי מועדוני החשפנות אזהרות בנושא. ברחבי הרשת ניתן היה לראות ברשת לא מעט בלבול בנוגע למקור ההנחיה והשלכותיה,  וכן אספתי את השאלות הנפוצות שעלו בדיונים כדי לתת להן תשובה.

האם האיסור על לאפדאנס קשור לחוק הפללת הלקוחות?

לא. חוק הקנסות המנהליים עדיין לא עבר בכנסת. האיסור על לאפדאנס נאכף במסגרת חוק העונשין הקיים.

אז מה, לבטל את מסיבת הרווקים שלי במועדון החשפנות?

יכול להיות רעיון נחמד, אבל מבחינה חוקית אתה לא חייב. ראשית, מי שעובר על החוק אינו מי הלקוח אלא בעל המועדון. שנית, בעל מועדון יכול להמשיך ולהפעיל אותו בכפוף לחוק אם יספק רק משקאות, מאכלים וריקוד בכל מקום מלבד על ברכי הלקוח.

האם נחקק חוק חדש/ נוסף תיקון לחוק העונשין בנושא לאפדאנס?

לא. בחוק העונשין קיים איסור על מתן שירותי זנות. החוק אינו מגדיר את המונח זנות, ומותיר למערכת המשפט לעשות זאת. הפרקליטות החליטה ליצור יותר בהירות בנושא והגדירה לאפדאנס בתנאים מסוימים כזנות.

חוק העונשין במתכונתו הנוכחית קיים מ – 1977. מה פתאום נזכרו להגדיר את הלפדאנס?

בגלל פסק הדין של השופטת מיכל אגמון – גונן בנושא מועדוני החשפנות באזור הבורסה. השופטת הורתה, באופן תקדימי, לסגור את המועדונים הללו וציינה כי השירותים שהם מעניקים אינם בידור תמים אלא ביזוי, לעתים עד כדי זנות.

איך זה בכלל הגיע לבית המשפט? בטח הפמיניסטיות התלוננו.

 דווקא עיריית רמת גן, שלא רצתה את המועדונים הללו בשטחה.

איזה יופי! אז בתל אביב הכל כרגיל?

לא. פסק דינה של השופטת אגמון גונן היה רק טריגר. ההנחיה תחול על כל מועדוני החשפנות בארץ.

אבל זה רק ריקוד, מה פתאום זנות?

במהלך לאפ דאנס הלקוח מתחכך בגופה של החשפנית בלבוש מינימאלי ונוגע בכל חלקיו כדי להגיע לסיפוק מיני. לדעת הפרקליטות, אקט כזה עולה כדי מעשי זנות.

האם ההחלטה הזו לא דוחפת את החשפניות לזנות של ממש?

כבר היום החשפנות היא "זנות של ממש". בכל מועדון חשפנות יש – או לפחות היו עד לאחרונה ממש – חדרים פרטיים שנועדו למתן שירותי מין. עם זאת, ברור שצריך להפעיל אכיפה גם נגד דירות זנות "רגילות", כדי למנוע מצב שבו זנות אינה נעלמת אלא רק משנה צורה.

אסיים בפנייה למחוקק בבקשה להגדיר את הזנות, על מכלול היבטיה, גם בחוק העונשין עצמו.

 Sigal

אודות המחבר

השארת תגובה